HÍREK

MI TÖRTÉNIK?

Minden egy helyen: hazai, nemzetközi, projekt, szervezeti, együttműködési és önkéntes hírek valamint beszámolók. 

A tegnapi nap folyamán a Tisza ETT, a Várda Hagyományőrző Kulturális Egyesület és a Kárpátalja Ház által felajánlott élelmiszer és egyéb adományt szállítottunk és adtunk át a Kocsord községben elszállásolt háborús menekültek részére.

Február 2. - A vizes élőhelyek napja: 1971. február 2-án az indiai Ramsar városában fogadták el az ún. Ramsari Egyezményt, amelyben a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a kormányok felelősséget vállaltak a vizes élőhelyek védelméért.

Hétfőn délután Tuzséron jártunk, a Baptista Szeretetszolgálat tanodájában.
Filmet vetítettünk Afrikáról a fiataloknak, akik nagy érdeklődéssel fogadták a vetítés utáni előadást is.
Okos kérdéseik kapcsán jó hangulatú, interaktív beszélgetés kerekedett. Számunkra is élmény volt.

A 19. század fordulóján körülbelül 1 000 000 orrszarvú élt a földön. 1970-ben körül már csak alig 70 000. Jelenleg 28 000 orrszarvú él a vadonban. Az öt orrszarvúfaj közül három kritikusan veszélyeztetett. A déli fehér orrszarvút a Természetvédelmi Világszövetség a "közel fenyegetett" kategóriába sorolja; a nagyobb egyszarvú orrszarvú...

1972 óta június 5-én ünnepeljük a környezetvédelem világnapját. Az ENSZ javaslata szerint a 2020 témája az igen időszerű biológiai sokféleség. A közelmúlt időszakának természeti csapásai, mint erdőtüzek, szárazság, vagy éppen súlyos villámárvizek, ráadásul egy világjárvány az emberek és a többi élőlény egymásrautaltságára hívja föl a figyelmet.

Minden évben május 3. péntekén van a veszélyeztetett fajok világnapja, amely idén május 15-re esett. A Természetvédelmi Világszövetség által 1964-ben létrehozott Vörös Lista az élőlények természetvédelmi státuszának legismertebb, legnagyobb múltú és legátfogóbb globális leltára. A Lista szerint napjainkban több mint 31.000 fajt kihalás fenyeget.

"Nem vagyok a téma szakértője, így nem tisztem megítélni a koronavírus járvány ellen hozott hazai és nemzetközi intézkedések indokoltságát és hatékonyságát. Az egészségügyi, környezeti és gazdasági következmények nehezen előrejelezhetőek, bár valószínűleg drasztikus globális változásokat fognak előidézni. Szerintem ott lesz a legkevésbé érezhető...

Március 4-én szerencsésen megérkeztünk Kinshasába, a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosába. Találkoztunk a kongói partnerszervezetünk elnökével, Dieudonne Chirhigiri-vel, aki bemutatta nekünk a várost is.

Február 28. és március 1. között 9. alkalommal került megrendezésre az Afrika Expo Budapesten, melynek megnyitóján Egyesületünk is részt vett. Pénteken ünnepélyes megnyitóval és konferenciával vette kezdetét a rendezvény.

Ma, február 2-án van a vizes élőhelyek világnapja, annak emlékére, hogy egy iráni kisvárosban, Ramsarban 1971. február 2-án tartott nemzetközi találkozón megfogalmazták és elfogadták a Ramsari Egyezményt. Tartalma a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a nemzetközi jelentőségű vadvizek, különös tekintettel a vízimadarak élőhelyeinek megóvásáról...

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, ugyanis Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén. A 19. századig nem volt önálló nemzeti himnuszunk, a katolikusoknak és a reformátusoknak is saját néphimnuszuk volt.

Talán senkinek sem kell bemutatni David Attenborough angol természettudóst és dokumentumfilmest. Legújabb dokumentumfilmje, "A Life On Our Planet" idén tavasszal fog megjelenni. A filmben többek között felvázolja a klímaváltozás kérdéseit és feltárja a lehetséges megoldásokat is.

"Október 17-én a 9. orvosi misszió indult útnak Malawiba. Ez a 3. idegsebész csapat, akik az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetből (Amerikai úti idegsebészet) jöttek. A csapat tagjai: dr. Szegedi László idegsebész, aki a misszió főszervezője is volt, dr. Nagy Gábor és dr. Bagó Attila főorvosok, dr. Nagy Dávid rezidens idegsebész, dr. Kelemen...